Online poistenie

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
Dovezené auto s PZP

PZP na dovezené auto

Plánujete si kúpiť dovezené auto a nevie ako je to s PZP? Dovezené autá sa objavujú pomerne často v inzerátoch a rôznych bazárových ponukách. Prípadne si môžete nechať auto doviezť napríklad z Nemecka priamo firmou, ktorá sa na to špecializuje. V každom z menovaných prípadov je však nutné mať povinné zmluvné poistenie vozidla. Zákonné podmienky platia pre dovezené auta rovnako ako na vozidlá registrované na Slovensku.

Čo všetko je potrebné pri dovezenom aute

Pri dovezenom vozidle je potrebné spraviť niekoľko krokov, ktoré sa čiastočne zhodujú s prepisom vozidla so slovenskými EČV. Postup má však isté odlišnosti. Aj pri dovezenom vozidle musí najprv dôjsť k odhláseniu z evidencie vozidiel pôvodným majiteľom. Pri samotnom dovoze má vozidlo dočasné značky a aj na to určené poistenie. Ak je už vozidlo na Slovensku, a je  riadne odhlásené z evidencie, tak je možné uzatvoriť PZP online na dané vozidlo. Môžete ho uzatvoriť online u nás, čím získate okamžite dočasnú zelenú kartu. Takúto kartu si môžete vytlačiť a poslúži vám ako doklad o uzatvorenom povinnom zmluvnom poistení.

A to aj pri jazde zo zahraničia, vo všetkých krajinách, kde platí zelená karta. Následne je nutné, aby vozidlo podstúpilo kontrolu originality, emisnú kontrolu (EK) a technickú kontrolu (TK). Veľakrát sa dajú vybaviť tieto kontroly počas jednej návštevy STK. Následne môžete vozidlo s úradne preloženými dokladmi prihlásiť do evidencie vozidiel. Zelenou kartou sa preukážete aj priamo pri prihlásení do evidencie vozidiel. Vozidlo bez PZP totiž neprihlásite.

Koľko stojí PZP na dovezené auto?

Cena PZP pre dovezené auto sa ničím nelíši od ostatných vozidiel. Poisťovne nesledujú a nezohľadňujú pôvod vozidla pri stanovení poistného. Nemusíte sa teda obávať, že budete platiť drahé PZP len kvôli tomu, že máte vozidlo zo zahraničia. Stačí si spraviť výpočet PZP ceny.