Online poistenie

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Ako si vybrať PZP?

Väčšina ľudí si vyberie cez PZP porovnanie podľa jediného kritéria, ktorým je cena. I keď je takýto prístup samozrejme pochopiteľný, no v súčasnosti to nie je vždy to najsprávnejšie rozhodnutie. V minulosti PZP poskytovalo len poistenie prevádzky motorového vozidla za škody spôsobené tretím stranám. Preto nebola žiadna motivácia platiť si drahšie povinné zmluvné poistenie, ak išlo hlavne o preplatenie škody pre poškodené strany. Avšak dnes poisťovne poskytujú k PZP online celý balík služieb a rôznych pripoistení. Môžete si napríklad priplatiť za pripostenie, ktoré preplatí škody spôsobené stretom so zverou alebo rozšírenú asistenciu. Tým možno získať akúsi odľahčenú a lacnú verziu havarijného poistenia. A práve preto pri výbere je vhodné sledovať aj iné veci ako len cenu.

Kritéria podľa ktorých si vybrať PZP

Ako si teda vybrať PZP? Pozerajte sa na nasledujúce faktory:

 • cena
 • limity poistného krytia
 • asistenčné služby
 • amortizácia a jej uplatňovanie
 • pripostenie

Cena – najčastejšie kritérium ako si vybrať PZP

Najčastejšie si motoristi vyberajú PZP podľa ceny. Tá môže aj za rovnakých poistných podmienok byť značne odlišná medzi rôznymi poisťovňami. Riešením je využiť porovnanie poisťovní na našom webe. Tým získate dokonalý prehľad nad rôznymi cenovými ponukami naprieč poisťovňami. Pritom poistná kalkulačka uľahčí celý proces tým, že dokáže predvyplniť technické údaje o vozidle cez EČV.

Cenu je dôležité sledovať aj vždy koncom poistného obdobia. Poisťovňa vás zo zákona najneskôr 10 týždňov pred koncom poistného obdobia informuje o novej výške poistného na ďalšie poistné obdobie. Je preto vhodné zistiť si ponuky od iných poisťovní a porovnať si ich. Stále máte dostatok času na výpoveď zmluvy. Tú musíte podať najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.

Pre ilustráciu pridávame tabuľku cien poistenia rôznych vozidiel:

Škoda logo
Škoda Octavia
Najlacnejšie cez PZP porovnanie99 €
2015, 1598cm3, 1.6 TDI, 77kW, nafta
Priemerná cena PZP127 €
Volkswagen logo
VW Golf
Najlacnejšie cez PZP porovnanie117 €
2019, 1498cm3, 1.5 TSI, 110kW, benzín
Priemerná cena PZP142 €
Škoda logo
Škoda Fabia
Najlacnejšie cez PZP porovnanie85 €
2020, 999cm3, 1.0 TSI, 70kW, benzín
Priemerná cena PZP103 €
Hyundai logo
Hyundai i30 CW
Najlacnejšie cez PZP porovnanie96 €
2017, 1368cm3, 1.4i, 73KW, benzín
Priemerná cena PZP117 €
Renault logo
Renault Clio
Najlacnejšie cez PZP porovnanie85 €
2014, 1461cm3, 1.5 dCi, 55KW, nafta
Priemerná cena PZP108 €

Limit poistného krytia

Pri PZP existuje zákonná povinnosť pre poisťovne garantovať limity poistného krytia. Sú stanovené zvlášť pre vecné škody a pre ublíženie na zdraví. V súčasnosti sú tieto hodnoty na týchto úrovniach:

 • 5 240 000 € pri ujme na zdraví alebo usmrtení. Táto suma je nezávislá od počtu poškodených
 • 1 050 000 € pri materiálnej škode, škody na ušlom zisku, právne úkony

Viacero poisťovní však ide nad limit týchto zákonných hraníc a poskytujú vyššie limity. Aj to môže byť kritériom, ako si vybrať PZP.

Asistenčné služby

Dostali ste defekt? Alebo potrebujete odtiahnuť vozidlo do najbližšieho servisu a následne potrebujete náhradné vozidlo? S týmito ale aj inými situáciami vám dokáže pomôcť vaše PZP. Stačí si preštudovať rozsah asistenčných služieb k poisteniu. Je však nutné si podrobne pozrieť podmienky pri jednotlivých situáciách. Poisťovne však svoje asistenčné služby prezentujú v prehľadných tabuľkách, čím získate veľmi dobrý prehľad. K takýmto tabuľkám sa dostanete aj cez naše porovnanie PZP, stačí si kliknúť pri jednotlivých ponukách na konkrétnu poisťovňu. Na konci popisu bude odkaz na spomínanú tabuľku v na to určenom dokumente. PZP si teda môžete vybrať podľa rozsahu asistenčných služieb.

Amortizácia

Vhodným kritériom ako si vybrať vhodnú poisťovňu povinného zmluvného poistenia je podľa ich prístupu k amortizácii. Dobrou ponukou je tá, kde amortizácia nie je uplatňovaná. To znamená, že poisťovňa prepláca plnú sumu dielov a nie jej zostatkovú hodnotu.

Pripoistenie

Pripoistenie je spôsob ako ochrániť vlastný automobil v rôznych situáciách, a to aj bez havarijného poistenia. Pre veľa ľudí je práve pripoistenie niečo, podľa čoho si vyberajú PZP. V našej PZP kalkulačke si môžete navoliť takú kombináciu pripoistení, akú považujete za najrozumnejšiu. Na výber máte z tejto ponuky:

 • sklá na vozidle
 • úraz posádky vozidla
 • živel
 • stret so zverou
 • rozšírená asistencia
 • pneumatiky/výtlk

Pri pripoistení však musíte dôkladne sledovať jednotlivé podmienky. Napríklad aká je výška spoluúčasti, prípadne aká je maximálna výška poistného.