Online poistenie

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU
PZP pre historické vozidlo

PZP pre historické vozidlo a veterána

Historické vozidlá a veterány majú, tak ako každé vozidlo vedené v evidencii vozidiel, povinnosť mať uzatvorené PZP. V prípade takýchto vozidiel ide o veľmi výhodné poistenie. Vyplýva to z ich podstaty a frekvencie používania. Pri takýchto vozidlách je riziko spôsobenia dopravnej nehody nízke. To zohľadňujú aj poisťovne pri výpočte ceny PZP.

Definícia historického vozidla a veterána

Aby vozidlo mohlo byť označené ako veterán, musí spĺňať isté podmienky. Tie definuje Zákon v § 2 ods. 2 písm. i) zákona č. 106/2018 Z. z.. Ak vyhovuje, tak získa preukaz historického vozidla. Takýto preukaz vydáva národný organ Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA. Podmienky sú nasledovné:

  • vek vozidla musí byť viac ako 30 rokov
  • konkrétny model sa už nevyrába
  • nesmie byť určené na každodennú prevádzku
  • dobrý technický stav, zároveň však zachovaný historický stav

Historické vozidlá sú následne zaradené do viacero kategórií. Historické vozidlá môžu získať špeciálnu EČV s písmenom H. Vozidlá s takouto značkou majú veľmi výhodné sadzby poistného.

Poistenie veterána

Nie každá poisťovňa sa špecializuje na poisťovanie veteránov. V niektorých poisťovniach natrafíte na výhodnejšie podmienky, niekde vyjde poistenie viac. Preto je najjednoduchším spôsobom si spraviť porovnanie ceny cez PZP online. Takúto možnosť máte na našom webe. Kalkulačka zohľadní všetky údaje o vašom veteránovi a zobrazí najlacnejšie možné PZP. Ak vám ponuka bude vyhovovať, tak ju môžete aj ihneď uzatvoriť. Dočasnú zelenú kartu dostanete e-mailom a teda môžete aj ihneď vyraziť so svojim historickým vozidlom na cesty.