Online poistenie

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

PZP pre motocykel

Vlastníte dvojkolesové motorové vozidlo? Hoc by ste nevstupovali do frekventovanej cestnej premávky a využívali by ste ho len po dedine alebo po poli, platia naňho rovnaké podmienky ako na bežne používané vozidlá. Je viac ako isté, že množstvo motocyklov, hlavne typu babeta alebo motocross, ktoré využívame skutočne len na „zábavku“, túto povinnosť nespĺňajú. Možno si poviete, kto už bude kontrolovať PZP na poli alebo na cvičebnej dráhe? Pravdepodobnosť kontroly je síce malá, ale stále tu je. Naopak, majitelia cestných motoriek povinnosť uzatvoriť zákonnú poistku na motocykel berú oveľa zodpovednejšie. Snáď aj z toho dôvodu, že riziko námatkovej kontroly je oveľa vyššie. Kde teda zohnať najvýhodnejšiu, prípadne najlacnejšiu poistnú ponuku?

Povinnosť rovnaká ako pri autách

Niektorí si možno myslia, že jazdou na motorke nemôžu nikoho ohroziť prípadne, že nemôžu spôsobiť veľké škody. Preto sa rozhodnú jazdu riskovať napriek vysokým pokutám, ktoré z jazdy nepoisteným vozidlom plynú. Pri cestných dvojkolesových vozidlách je PZP samozrejmosť, no už menej sú si toho vedomí príležitostní jazdci. Preto zdôrazňujeme, že povinné zmluvné poistenie potrebujete na každý druh motocyklu, tak ako na iné dopravné prostriedky. Platí teda pre:

Nájdite si to najlacnejšie PZP na motocykel

Ak sa obávate, že budete platiť zbytočne veľa, nemusíte sa. Cena poistného sa odvíja od rôznych technických parametrov poisťovaného prostriedku. Napr. čím je výkon a objem valcov motora nižší a  vek vyšší, tým je výška poistného nižšia. Za takú babetu by ste zaplatili len pár eur za rok. V prípade nutnosti sa dá poistenie uzatvoriť nie na celý rok, ale napríklad aj na polrok. Túto možnosť ale neponúkajú všetky poisťovne.

Aby ste si boli istí, že nájdete to najlacnejšie PZP, odporúčame vám na uzatvorenie poistenia pre motorku využiť online kalkulačku. Tá vám urobí bezplatné, rýchle a zároveň nezáväzné porovnanie poistných ponúk rôznych poisťovní.

Cena poistného sa môže v niektorých prípadoch líšiť nielen v pár eurách, ale aj v desiatkach alebo stovkách eur. Ušetriť toľko peňazí je určite lákavé. Teraz už vďaka online porovnaniu máte najlacnejšie PZP na motorku na dosah ruky. Vypísanie online formulára trvá maximálne 5 minút a výsledky poistných možností sa zobrazia skoro ihneď. Sú zoradené od tej najlacnejšej možnosti po najdrahšiu. Je ale možné, že sa jednotlivé možnosti budú líšiť v obsahu a výške poistného krytia. Preto si zvážte, čo skutočne potrebujete a či je to najlacnejšie PZP na motocykel pre vás postačujúce.

Sezónne poistenie motocyklov

V súčasnosti existuje ešte jeden spôsob ako poistiť svoj motocykel. Ide o sezónne poistenie, s ktorým prišli niektoré poisťovne. Ako to už vyplýva z názvu, tak platí len v určitý, vopred dohodnutý čas. Pri motocykloch ide teda predovšetkým o sezónu od jari do jesene, kedy sa u nás motocykel najviac využíva.

Výška poistného je určená podľa doby, na ktorú si uzatvoríte poistenie. Ide o alikvotnú čiastku z ceny celého poistenia. Avšak aj tu prichádzajú na rad isté obmedzenia. Napríklad najkratšia možná doba poistenia môže byť stanovená napríklad na 3 mesiace. Taktiež je cena o niečo vyššia, takže pri dobe blížiacej sa jednému roku sa viacej oplatí klasické celoročné poistenie. K cene sezónneho poistenia si však prirátajte aj poplatky za dočasné odhlásenie a opätovné prihlásenie motocykla do evidencie.

Zákon jasne stanovuje povinnosť mať uzatvorené PZP v prípade, že vozidlo je vedené v evidencii vozidiel. A nezáleží na tom, či napríklad motocykel cez zimu vôbec nepoužívate. Musíte ho dočasne odhlásiť. Takéto odhlásenie stojí 5 €, pričom poplatok závisí od toho, na akú dlhú dobu motocykel odhlásite. Pri odhlásení na obdobie dlhšie ako rok zaplatíte viacej. Rovnaký poplatok zaplatíte aj pri prihlásení.

Nemôžete si uzatvoriť sezónne PZP na motocykel a nechať motocykel prihlásený v evidencii vozidiel počas celého roku. Takto by vzniklo obdobie, kedy nemáte žiadne platné PZP. A to už môžete rátať s pokutou od obvodného úradu.

Uzatvorenie poistnej zmluvy z domu cez internet

Na podanie žiadosti o poistnú zmluvu dokonca nemusíte ísť do žiadnej pobočky. Z možností, ktoré vám vyobrazila kalkulačka, môžete o niektorú jedným kliknutím požiadať. Dopíšete osobné údaje, aby sa mohol automaticky spracovať návrh zmluvy. Po vypísaní a kontrole všetkých údajov formulár odošlete. Je otázkou niekoľkých minút, kedy vám na email príde návrh zmluvy, údaje na zaplatenie poistného a dočasný doklad k uzatvoreniu PZP na motocykel (zelená karta).