Online poistenie

OTVORIŤ PZP KALKULAČKU

Úspora cez PZP porovnanie – príklady

Momentálne je na Slovensku 10 poisťovní, ktoré ponúkajú povinné zmluvné poistenie. Je veľmi nepraktické zisťovať a porovnávať PZP v každej jednej poisťovni osobitne. Každá poisťovňa má svoje kritéria a podmienky, na základe ktorých určí výšku poistného. Cez kalkulačku PZP cien však máte možnosť si tento proces výrazne zjednodušiť. Môžete totiž porovnávať PZP ceny všetkých poisťovní jediným formulárom.

Stručný prehľad úspor pri bežných vozidlách na Slovensku. Pozrite sa akú úsporu môžete očakávať od kalkulačky PZP:

Škoda logo
Škoda Octavia
Najlacnejšie PZP99 €Ročná úspora najlacnejšieho PZP oproti priemernému28 €
2015, 1598cm3, 1.6 TDI, 77kW, nafta
Priemerná cena PZP127 €Ročná úspora v %22 %
Volkswagen logo
VW Golf
Najlacnejšie PZP117 €Ročná úspora najlacnejšieho PZP oproti priemernému25 €
2019, 1498cm3, 1.5 TSI, 110kW, benzín
Priemerná cena PZP142 €Ročná úspora v %18 %
Škoda logo
Škoda Fabia
Najlacnejšie PZP85 €Ročná úspora najlacnejšieho PZP oproti priemernému18 €
2020, 999cm3, 1.0 TSI, 70kW, benzín
Priemerná cena PZP103 €Ročná úspora v %17 %
Hyundai logo
Hyundai i30 CW
Najlacnejšie PZP96 €Ročná úspora najlacnejšieho PZP oproti priemernému21 €
2017, 1368cm3, 1.4i, 73KW, benzín
Priemerná cena PZP117 €Ročná úspora v %18 %
Renault logo
Renault Clio
Najlacnejšie PZP85 €Ročná úspora najlacnejšieho PZP oproti priemernému23 €
2014, 1461cm3, 1.5 dCi, 55KW, nafta
Priemerná cena PZP108 €Ročná úspora v %21 %

Pri výpočte pre každý typ vozidla sa počítalo s 30 ročným vodičom z Popradu.


Kritéria ovplyvňujúce úsporu PZP v jednotlivých poisťovniach


Na výpočet ceny PZP sa používajú segmentačné kritéria. Ich počet a váha nie je medzi poisťovňami jednotná. To spôsobuje rôznu výšku poistného na rovnaké vozidlo medzi poisťovňami. Každý poistník si preto môže cez porovnanie vybrať takú poisťovňu, ktorá je pre neho z hľadiska segmentačných kritérií najvýhodnejšia.

Vek držiteľa vozidla

Cena PZP je určená z veľkej časti práve vekom držiteľa vozidla. Vekove kritérium zohľadňuje takmer každá poisťovňa. S najdrahším PZP môžu rátať mladí vodiči do 23 rokov. Naopak, najlacnejšie poistenie auta je prístupné vodičom v strednom veku. So stúpajúcim vekom u dôchodcov však môže poistné začať rásť.

Objem a výkon motora

Ďalším významným kritériom pre stanovenie ceny PZP je samotný motor vozidla. Poisťovne pri výpočte zohľadňujú objem valcov a výkon motora. Vozidlo s výkonným motorom bude mať drahšie PZP, zároveň slabší motor prinesie lacnejšie PZP.

Bezškodový priebeh

Jazdíte opatrne a nespôsobili ste žiadnu poistnú udalosť? Takýto bezškodový priebeh dokáže znížiť výšku poistného za PZP. Byť opatrný sa v prípade PZP jednoznačne vypláca. Taktiež poisťovne pri takýchto vodičoch zväčša nemení výšku poistného medzi poistnými obdobiami.

Trvalý pobyt (miesto podnikania pri podnikateľoch)

Poisťovne zohľadňujú pri výpočte ceny taktiež miesto bydliska. Vo všeobecnosti platí, že menej zaplatia vodiči z menších obcí, zatiaľ čo vodiči z veľkých miest si za svoje PZP priplatia.

Ostatné kritéria určujúce cenu PZP

Výsledná cena PZP je vyrátaná aj na základe iných kritérií. Spolu je ich až 21. Patrí k ním napríklad najväčšia prípustná celková hmotnosť, kedy ste si kúpili prvé auto, či máte uzatvorené poistenie v inej poisťovni, či ste niekedy už spôsobili poistnú udalosť hradenú z PZP, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov a iné.


To, ktoré kritéria sa zohľadnia a v akej miere, závisí od samotnej poisťovne. Každá poisťovňa si zvolí vlastný mix kritérií pre výpočet PZP. Skúste využiť všetky bonusy a zľavy na PZP, ktoré nájdete cez kalkulačku cien PZP.

Z hore uvedených kritérií možno dedukovať, že najlacnejšie PZP získa taký majiteľ motorového vozidla, ktorý ma nízky výkon a malý objem valcov, pričom býva na dedine a je v strednom veku. Taktiež ešte nespôsobil poistnú udalosť preplatenú z PZP.

Na opačnom konci bude mladí držiteľ vozidla, ktoré je výkonné s veľkým objemom valcov, pričom žije vo veľkom meste a v minulosti spôsobil škodovú udalosť. Takýto vodič si za PZP priplatí. V oboch prípadoch sa však oplatí spraviť si porovnanie cien PZP. Takto získate tú najlepšiu ponuku na PZP zo všetkých dostupných poisťovní. Využite konkurenčné poistné prostredie vo svoj prospech a nájdite si lepšiu ponuku.